عصر ایران/کافئین یک منقبض کننده عروق است و از این رو استفاده موضعی از آن به منظور کاهش التهاب، قرمزی، پف و تورم از مسیر کاهش جریان خون ناحیه ای، چندان دور از ذهن به نظر نمی رسد. 
دکتر رکسانا دانیالی – کافئین یک ترکیب شیمیایی خوراکی است که در گیاهان مختلفی نظیر قهوه، کاکائو، کولا و چای یافت می شود و قادر به القای احساس بیداری است.

به طور ویژه این ماده آلکالوئیدی از دسته متیل گزانتین ها به شمار می رود که خواص مشابهی با تئوفیلین دارد. هرچند فرم های خوراکی کافئین سال ها است که توسط مردم سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد، اما به تازگی توجه بیشتری به انواع موضعی آن و مزایایی که می تواند برای سلامت پوست انسان داشته باشد شده است.

نظر شما در این زمینه چیست؟ آیا چند قطره از سرم های پوستی حاوی کافئین یا کرم های دور چشم، برای پوست مفید هستند؟

کافئین یک منقبض کننده عروق است و از این رو استفاده موضعی از آن به منظور کاهش التهاب، قرمزی، پف و تورم از مسیر کاهش جریان خون ناحیه ای، چندان دور از ذهن به نظر نمی رسد. البته این همه ماجرا نیست. شرکت های تولیدکننده محصولات مراقبتی متعددی وجود دارند که معتقد هستند افزودن ماده مذکور به کرم های دور چشم، سرم های پوستی و حتی کرم های لاغری موثر خواهد بود. شماری از آنها ادعا می کنند  که کافئین حتی قادر به کاهش سلولیت خواهد بود!

هرآنچه باید درباره کافئین موضعی بدانیم
دکتر جان جی زامپلا استادیار گروه پوست رونالد او. پرلمن می گوید: مطالعاتی که تا به امروز در راستای تاثیرات درمانی کافئین انجام شده اند، نتایج ضد و نقیضی را نشان می دهند. همچنین در عمل ثابت شده است که محصولت حاوی این ترکیب در یک سری از کیس ها موثر و در موارد دیگر بی اثر بوده اند. برای مثال اگر با مشکل تیرگی زیر چشم توام با پف کردگی رو به رو باشید، کافئین گزینه مناسبی خواهد بود. در مقابل چنانچه این عارضه ناشی از محتوای ژنتیکی انتقال یافته از والدین شما باشد، کافئین تاثیر چندانی نخواهد داشت. همین موضوع در خصوص قرمزی نیز صدق می کند. اگر التهاب و قرمزی به صورت مقطعی به وجود آمده و شدت متوسطی داشته باشد، می توان به درمان با کافئین امیدوار بود. این در حالی است که قرمزی ایجاد شده در اثر روزاسه متوسط تا شدید نیازمند درمان اختصاصی خود خواهد بود.

و اما سلولیت. در این مورد داستان مقداری متفاوت است. طبق مقاله ای که از طریق انتشارات جان وایلی و پسران در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است، کافئین علاوه بر محدود سازی عروق خونی و ایجاد انقباض در آنها، می تواند آنزیم های تجزیه کننده چربی را نیز فعال کند. به همین دلیل ممکن است که در کاهش سلولیت ها هرچند به صورت جزئی موثر واقع شود.

در این مطالعه محققان از ۱۵ نفر داوطلب خواستند که کرم های ضد سلولیت حاوی کافئین را ۲ بار در روز و به مدت ۶ هفته روی ران ها و ناحیه داخلی بازوهای خود امتحان کنند. پس از گذشت زمان آزمایش، ۱۲ نفر گزارش کردند که سلولیت آنها بهبود یافته است. همچنین طی این ۶ هفته به طور متوسط اندازه دور ران ها ۰.۷ سانتی متر و قسمت بالای بازوها هم ۰.۸ سانتی متر کاهش داشت. اما لازم به ذکر است که مطالعه به علت عدم تعریف گروه کنترل و جامعه آماری کوچک محدودیت هایی داشته است که بر ضریب اطمینان نتیجه نهایی اثرگذار هستند.


مزایای اثبات شده و احتمالی
همانطور که گفته شد فواید کافئین برای درمان اختلالات پوستی و شفاف سازی آن با چالش های زیادی همراه است. در این میان یک سری از مزایا به اثبات رسیده اند و در خصوص برخی دیگر اختلاف نظر وجود دارد. به طور کلی مجموع مزایای ماده شیمیایی کافئین به صورت زیر خواهد بود:

– کاهش پف و تورم: کافئین موضعی ماده ای عالی برای بهبود پف و همینطور تیرگی زیر چشم ناشی از آن است. از آن جایی که نتایج مطلوب این ترکیب طولانی مدت نیستند، باید به صورت منظم و روزانه استفاده شود. مصرف هر روزه کافئین در نهایت سبب کمک به درخشندگی بیشتر پوست می شود.

– انحلال چربی: زمانی که کافئین به عنوان یک محصول مراقبتی به خصوص برای سلولیت مصرف شود، توانایی حل کردن چربی های زیر پوست با تبدیل آنها به اسیدهای چرب را دارد که نهایتا به وسیله گردش خون از بدن خارج شده و به انرژی و دی اکسید کربن متابولیزه می شوند. با این حال باید توجه داشت که کافئین موضعی تنها به حذف چربی های زیر پوستی کمک می کند و با چربی ها اطراف اندام های داخلی کاری ندارد.

– کاهش سلولیت: کافئین در ترکیب با سایر محتویات کرم های لاغری و آنتی سلولیت، به تحریک از بین رفتن اسید چرب از لایه چربی کمک می کند.

– عملکرد آنتی اکسیدانی: کافئین حاوی آنتی اکسیدان هایی است که قادر به محدود سازی رادیکال های آزاد هستند و بدین ترتیب از ایجاد خطوط ریز و چین و چروک های پوستی جلوگیری می کنند.

– تولید کلاژن: به نظر می رسد که روغن دانه قهوه سبز که متشکل از کافئین است، به افزایش تولید کلاژن و الاستین کمک کرده باشد.

نحوه مصرف
لازم به ذکر است که در صورت بروز هرگونه علائم حساسیتی، فرد باید استفاده از محصولات موضعی کافئین دار را قطع کند. در آنهایی که دچار واکنش های آلرژیک نمی شوند، فرآورده های مد نظر را می توان روزی ۱ الی ۲ بار مصرف کرد. تنها کافیست پوست خود را با شوینده مناسب پاک کرده و سپس از سرم ها یا محصولات موضعی دیگر حاوی کافئین استفاده کنید.

استفاده از کافئین توام با ویتامین سی و عصاره جینسنگ، می تواند تاثیر بهتری در روند بهبود کیفیت پوست و روشن سازی آن داشته باشد.