اولین کودک هوش مصنوعی دنیا ساخته شد

هوش مصنوعی این روزها در هر زمینه‌ای وارد شده ولی آیا به این فکر کرده‌اید به عنوان یک خانواده، به جای کودکان واقعی، کودکی از جنس هوش مصنوعی داشته باشید؟ محققان چینی برای تحقق این ایده، هوش‌مصنوعی طراحی کرده‌اند که در ظاهر یک دختر بچه مجازی ساده است ولی با استفاده از هوش مصنوعی رفتارهایش تنظیم شده و با شما تعامل می‌کند.

بنابر گزارش Standard، در نمایشگاه فناوری‌های پیشرفته هوش مصنوعی در پکن، یک موجود عجیب و غریب رونمایی شد که ظاهر یک دختربچه سه ساله را دارد، اما در واقع یک هوش مصنوعی است. این هوش مصنوعی که نام تونگ تونگ (Tong Tong) را دارد، توسط دانشمندان Beijing Institute for General Artificial Intelligence (BIGAI) ساخته شده و به عنوان اولین کودک هوش مصنوعی جهان معرفی شده است.

تونگ تونگ نه تنها می‌تواند با انسان‌ها صحبت کند، بلکه می‌تواند وظایفی را برای خود تعریف کند، به صورت خودکار یاد بگیرد و محیط اطراف خود را کشف کند. این هوش مصنوعی همچنین قادر است احساسات مختلفی مانند شادی، خشم و غم را تجربه کند و با انسان‌ها تعامل داشته باشد.

به گفته رسانه‌های محلی، تانگ تانگ در اواخر ماه گذشته اولین حضور خود را در نمایشگاه فناوری هوش مصنوعی داخل چین را به هم رسانده و در آنجا در تعامل با شرکت‌کنندگان توانایی‌های انسان‌مانند خود را به نمایش گذاشته است.

مسئولان BIGAI همچنین به این نکته تاکید دارند که تونگ تونگ با وجود اینکه هوش این موجود فقط در دنیای دیجیتال وجود دارد، اما در حال حاضر قادر به یادگیری مستقل مانند کودکان است و هوش هیجانی و واژگانی در حدود ۶۰۰ کلمه را نیز در دایره دانش خود دارد. اکنون مانند یک کودک ۳ یا ۴ ساله عمل می کند و صحبت می کند، اما از آنجایی که دائماً در حال یادگیری است، احتمالاً برای مدت طولانی اینطور نخواهد ماند.

به گفته سازندگان تانگ تانگ همچنین سطحی از درگیری عاطفی را نشان می دهد که قبلاً در برنامه های هوش مصنوعی دیده نشده بود. یک نمایش ویدئویی از این برنامه در این رویداد نیز به اشتراک گذاشته شده که نشان می‌دهد تانگ تانگ دارای ذهن است و تلاش می‌کند تا عقل سلیمی را که توسط انسان‌ها آموزش داده شده، درک و فهم داشته باشد. او قادر به تمایز امور درست از نادرست است و نگرش خود را در موقعیت‌های مختلف بیان می‌کند. البته احتمالاً شما هم مانند ما موافق هستید که این موارد چیزی بیشتر از آن است که یک دختر بچه ۴ ساله باید بداند یا درک کند.

تانگ تانگ با استفاده از ترکیبی از هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی و پردازش زبان طبیعی، قادر است رفتار خود را با توجه به هر موقعیتی تنظیم کند. یکی از نمونه هایی که به ظاهر مخاطبان را تحت تاثیر قرار داد تمایل آن به مرتب کردن اتاق مجازی، تمیز کردن شیر ریخته شده یا صاف کردن قاب عکس کج بدون اینکه به او گفته شود، بوده است. به عبارت دیگر، تونگ تونگ چیزهایی که هیچ کودک انسانی شاید به فکرش نرسد را خودکار انجام می‌دهد و نیازی ندارد تا به او یادآوری شود.

اما ترسناک‌ترین چیز در مورد تانگ تانگ توانایی تبلیغ شده آن در احساس و ابراز «شادی، خشم و غم خود» است. همچنین می تواند رفتار کودک دیگران را از احساسات خام گرفته تا واکنش‌های غریزی آنها تقلید کند. ژو سونگچون، مدیر BIGAI در این زمینه می‌گوید:

برای پیشرفت به سمت هوش مصنوعی عمومی، ما باید موجوداتی ایجاد کنیم که بتوانند دنیای واقعی را درک کنند و دارای طیف گسترده ای از مهارت ها باشند.
البته باید گفت که این رویکرد این از نقطه نظر علمی منطقی است، اما از منظر انسانی، آیا ساختن کودکان هوش مصنوعی که احساس می‌کنند و قدمی بیشتر از حدود فعلی است، می‌تواند ترسناک باشد.

نظر شما در این مورد چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *