“بی‌قرار”، داستان زندگی شهیدی که نامش فاش نمی‌شود!

محمدعلی فارسی کارگردان مستند «بی‌قرار» در جشنواره سینما حقیقت است. او می‌گوید سال‌ها پیش این سوژه را مدنظر داشته اما یک اتفاق آن را برایش زنده کرده است.

 جشنواره سینما حقیقت از دوشنبه ۲۷ آذرماه با دبیری محمد حمیدی‌مقدم، کار خود را در پردیس سینمایی چارسو آغاز خواهد کرد و آثار راه‌یافته به بخش مسابقه روی پرده می‌روند. مستند “بی‌قرار” به کارگردانی محمدعلی فارسی یکی از فیلم‌های بخش مسابقه ملی این دوره از جشنواره است.

فارسی درباره این فیلم گفت: «بی قرار» درباره یک شهید است؛ یک بسیجی که سال ۱۳۶۴ در عملیات والفجر ۸ شهید شده است. نکته قابل توجه این مستند این است که روحیات، شکل و شمایل و رفتار این شهید با تعریفی که از بچه‌های‌ بسیجی شنیده‌ایم، کمی تفاوت دارد.

مستند زندگی شهید «حامد بافنده» اکران خواهد شد

او با اشاره به اینکه نمی‌خواهد تا پیش از اکران فیلم نام این شهید را فاش کند، بیان کرد: ما نمی‌خواهیم تا پیش از اکران فیلم نام این شهید را بگوییم زیرا خیلی‌ها نام او را می‌شناسند و نمی‌خواهیم مخاطبان بدانند که «بی قرار» درباره کدام شهید است.

کارگردان «ابرها در راهند» درباره دلیل انتخاب این سوژه توضیح داد: سال‌ها پیش، چه زمانی که در روایت فتح بودم و چه بعدتر که درباره جنگ کار می‌کردیم، بارها نام این شهید را در خاطرات دیگران شنیده بودم، اما نمی‌دانم چرا سراغش نرفتم؛ این ماجرا ادامه داشت تا اینکه یک اتفاق ویژه رخ داد و گویا کسی من را دعوت کرد که اکنون وقت ساخت این کار است. صادقانه بگویم که پسر من این پروژه را شروع کرده بود، اما من کار را از او گرفتم و پسرم تهیه‌کننده فیلم است. همچنین تولید این اثر حدود ۲ سال زمان برد.

او با اشاره به سختی‌های ساخت فیلم در این موضوع بیان کرد: در این دوره زمانی، به خصوص با توجه به اتفاقاتی که در کشور ما رخ داده، رفتن به دوران جنگ و صحبت کردن درباره بچه‌های جنگ خیلی سخت است، بعضی‌ها از این موضوع سوء استفاده کرده ‌اند، درنتیجه شما هرطور که به این موضوع نزدیک شوید، باز هم ممکن است مخاطب آن را پس بزند. اینکه یک راهی پیدا کنیم که چگونه مخاطب امروزی را جذب این موضوع کنیم یا اینکه کاری کنیم تا مخاطب حرف ما را باور کند، کار راحتی نبود. هرچند، فیلم ساختار پیچیده‌ای ندارد و یک فیلم هنری نیست ولی رسیدن به همین ساختار هم خیلی سخت بود.

این کارگردان تصریح کرد: ما سعی داریم نسل جدید را با دوره‌ مهمی که در این کشور اتفاق افتاده، آشتی دهیم، زیرا امروزه نسل جدید خیلی تمایل ندارد که درباره آن دوره بشنود. من دوست دارم نسل جوان با هر نگاه و عقیده‌ای پای این فیلم بنشینند. اینکه چقدر در این زمینه موفق باشم را اکنون نمی توانم قضاوت کنم.

او درباره جشنواره امسال سینما حقیقت نیز گفت: کشور ما کشور شگفتی‌ها است و از این نظر نمی‌توانم جشنواره امسال را هم پیش‌بینی کنم، اما باتوجه به فیلم‌ها و فیلمسازانی که در جشنواره هفدهم حضور دارند، فکر می‌کنم امسال مستندسازان بیشتری جذب این رویداد شده و جشنواره گرم‌تر برگزار شود. هدف از برگزاری جشنواره این است که دولت فعالیت‌های خود را در این زمینه به نمایش بگذارد. یک بخش دیگر هم با هدف ترویج مستند و تشویق مستندسازان در کشور انجام می‌شود. جشنواره «سینماحقیقت» جزو معتبرترین جشنواره‌های مستند در ایران و کشورهای منطقه است و می‌تواند در این حوزه تأثیرگذار باشد. اما به دلیل نگاه مدیران فرهنگی کشور به مستند، جایگاه اصلی خودش را پیدا نکرده است.

فارسی در پایان عنوان کرد: نهادهای فرهنگی بودجه خیلی کمی به مستندسازان می‌دهند و بسیاری از سوژه‌های خوب به دلیل کمبود بودجه آنطور که باید و شاید ساخته و پرداخته نمی‌شوند و سوژه های خیلی خوب اینگونه هدر می‌شوند. این مسئله درد بزرگی برای مستندسازان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *