آلابست/ شستشوی ظروف استیل کار بسیار دشوار و سختی است که اغلب خانم ها در شستن آن ها با مشکل مواجه هستند، نکات بسیار مهمی را باید در شستن ظروف استیل در نظر گرفت.
چگونگی تمیز کردن و شستشوی ظروف و لوازم استیل
استیل ها باید به گونه ای تمیز باشند که برق بزنند. معمولا بخش عظیمی از آشپزخانه و حمام دستشویی نیز از لوازم استیل تشکیل شده است. استیل ها مورد علاقه همگان هستند. استیل های ضد زنگ بسیار جذاب هستند و محیط هایی مثل آشپزخانه را زیباتر می کنند اما به شرط آنکه به خوبی از آن ها مراقبت کنیم. این نوع مواد به سادگی اثر انگشت ، ردی از ضربه و لکه آب را از خود به جا می گذارند. ضد زنگ نیز یک تعریف کوتاه از جنس استیل است که توانایی و قدرت آن را نشان می دهد که می تواند در برابر رطوبت و گرما دوام بیاورد. این جنس سخت است و به راحتی دچار آلودگی ها و گرد و غبار می شود و بنابراین بسیار مهم است که راه و روش صحیح تمیز کردن آن را بیاموزیم.
مواد مورد نیاز برای شستشوی ظروف استیل :
یک پارچه نرم
صابون یا مایع ظرفشویی
سرکه سفید
جوش شیرین
مراحل زیر را دنبال کنید :
۱. قبل از هر کاری برند کارخانه ای استیل را بررسی کنید :نگران نباشید. می توانید نام آن را در اینترنت جستجو کنید و دستور العمل ها و نکات ضروری برای شستشوی استیل و یا تمیز نگه داشتنن آن را پیروی کنید. با این کار نگرانی شما در مورد خراب شدن یا آسیب زدن به استیل نیز از بین می رود.

۲. خطوط را دنبال کنید :فلزها نیز مانند چوب ها دارای خطوط هستند و برای تمیز کردن باید شیب و جهت آن ها را پیدا کنیم و مطابق با آنها پیش برویم و در نتیجه تمیزی بیشتری از آن به دست می آید.

۳. یک تمیز کاری سریع انجام دهید :پیش از این هم در بخش نکات خانه داری آلابست گفته شد که در بسیاری از موارد استفاده از یک پارچه تمیز آغشته به آب گرم می تواند برای استیل های ضد زنگ معجزه آفرین باشد اما اگر لکه ای روی استیل افتاده است ، بهتر است که چند قطره مایع ظرفشویی هم اضافه کنید و روی سطح استیل بکشید و سپس کف را کامل بشویید و با دستمال خشک کنید.

۴. با بخار تمیز کنید : برای استرلیزه کردن استیل ضد زنگ همچنین می توانید از بخار استفاده کنید زیرا بخار باعث ضد عفونی کردن سطح می شود و می توان به راحتی آن را خشک کرد. استیل های ضد زنگ به راحتی خط و خش می گیرند که بهترین روش از بین بردن آن ها استفاده از بخار می باشد.

۵. سرکه را امتحان کنید :برای لکه های چربی یا لکه آب می توانید یک پارچه تمیز را با آب و سرکه مخلوط کنید و سپس از بالا تا پایین روی سطح بکشید اما هرگز اجازه ندهید که سرکه روی سطح استیل بنشیند و سپس آن را کامل آب کشیده و خشک کنید.

۶. با جوش شیرین اسکراب کنید :اگر اثراتی شبیه به سوختگی یا لکه های ضخیم تر روی استیل به جا مانده باشند ، باید کمی وقت بیشتری را صرف تمیز کاری کنید. از خمیر نرم جوش شیرین استفاده کرده و با کمی رطوبت به لکه بزنید و ۲۰ دقیقه در همان حالت نگه دارید و سپس آن قسمت را با آب و مایع ظرفشویی اسکراب کنید و بعد آن را کامل شسته و آب بکشید.

سایر روش های غیر شیمیایی شستشوی ظروف و لوازم استیل
آرد
شاید آرد کمی محیط را کثیف کند. بهتر است که از آن برای استیل داخل سینک استفاده کنید. استیل سینک را مثل همیشه تمیز کنید و روی آن را با آرد بپوشانید ( هرچقدر که دوست دارید آرد بزنید ) و سپس با یک پارچه آردها را پاک کنید.

شوینده مبل
این شوینده ها توانایی براق انداختن استیل های ضد زنگ را دارند اما نباید آن را مستقیما به استیل بزنید. اول یک پارچه را به این شوینده آغشته کنید، خیسی اضافه را بگیرد و روی استیل بکشید. حتما در جهت خطوط روی استیل حرکت کنید.

سرکه و روغن زیتون
این ترکیب کمی عجیب است اما برای استیل های ضد زنگ بسیار کارامد است. کمی سرکه را مستقیما به استیل اسپری کنید و با دستمال روی آن بکشید و سپس چند قطره روغن زیتون را به آن اعمال کنید.

مایع ظرفشویی با روغن معدنی یا روغن بچه
مایع ظرفشویی برای از بین بردن اثر انگشت از روی استیل بسیار عالی عمل می کند. کمی آن را با آب مخلوط کرده و به استیل بزنید و برای برق انداختن نیز کمی از روغن بچه یا هر روغن معدنی دیگر استفاده کنید و روی خطوط بکشید .