ارزیابی ‌اصولی در جلسه‌ خواستگاری

خراسان/ به بهانه روز ازدواج از این گفتیم که در جلسه‌ آشنایی باید به چه ‌چیزهایی دقت کرد و چه ‌چیزهایی را سنجید
 اولین روز از ماه ذی‌ الحجه، سالروز ازدواج مبارک حضرت فاطمه(س) و حضرت علی(ع) است که در تقویم به عنوان روز ازدواج نام گذاری شده است. اولین قدم برای داشتن یک ازدواج موفق، شناخت طرف ‌مقابل در جلسات خواستگاری است. خیلی از افراد، چه آن‌ها که ازدواج کرده‌ و جلسات خواستگاری را پشت سر گذاشته‌ اند و چه آن‌ها که هنوز در مرحله تجربه این جلسات حساس هستند، از آن به عنوان جلساتی دلهره‌آور یاد می‌کنند. اما چرا دلهره‌آور؟ چون افراد و به خصوص دخترها و پسرها در این جلسات تحت ارزیابی و مشاهده دقیق طرف مقابل‌ شان قرار می‌گیرند که همین موضوع تجربه استرس‌آوری برای انسان‌ هاست. اما به راستی در این جلسات به چه چیزی باید دقت و چه چیزی را باید ارزیابی کرد؟ طرف مقابل ‌مان باید چه ویژگی‌ هایی داشته باشد تا برای آشنایی بیشتر، برنامه‌ ریزی جلسات بعدی خواستگاری را انجام دهیم؟


   تماس مادرها برای خواستگاری، حاوی منابع ‌اطلاعاتی است
از اولین تلفنی که معمولا بین مادرها رد و بدل می‌شود تا وقتی کار به ملاقات حضوری می‌رسد، همه این روال حاوی منابع اطلاعاتی است که باید یافته‌ هایش را با دقت و هوشیارانه بررسی کرد. وقتی تماس تلفنی برقرار می‌شود، این ‌که طرف مقابل خواستار چه اطلاعاتی است و چه اطلاعاتی از خود می‌دهد، می‌تواند به شما در به دست آوردن یک نمای کلی از خانواده مدنظر، اطلاعات بسیار خوب و قابل اعتمادی بدهد. آیا خانواده طرف مقابل صرفا روی ملاک‌ های ظاهری تاکید می‌کند؟ به طور مثال، می‌گوید: «پسرم خیلی خوش تیپ است! قد فرزند شما چند است؟» گرچه تناسب ظاهری در ازدواج بسیار مهم است اما اگر تنها ملاک باشد، خطرناک است. آیا خانواده طرف مقابل صرفا روی مسائل مالی تاکید می‌کند؟ آیا تاکید صرفا روی تحصیلات است؟ لازم است یک بار دیگر تاکید کنم که گرچه همه این عوامل در مجموع عوامل مهمی محسوب می‌شوند اما تاکید صرف روی یکی از آن‌ها نشانه خوبی نیست. ازدواج‌ هایی که بر اساس یک عامل شکل گرفته است، بیشتر در معرض فروپاشی قرار دارد و تاکید زیاد روی تنها یک فاکتور نشانه انسان ‌های پخته و خانواده‌ های کامل نیست.
   ملاک‌ هایی که باید در اولین جلسه بررسی‌ شود
اما درباره صحبت ‌های مطرح شده در جلسات اول خواستگاری، بهتر است که ابتدا ملاک‌ های اولیه در فرد مد نظر چک شود. ملاک‌ های اولیه عبارتند از: ظاهر، تحصیلات، شغل، وضعیت مالی، فرهنگی و خانوادگی طرف مقابل. اگر در هرکدام از این موارد که قبلا بر اساس اولویت ‌های شما مرتب شده است، فرد  ۵۰درصد آن ملاک را داشته باشد برای جلسات بیشتر جلو بروید. بدیهی است که اگر در دو یا سه ملاک اصلی شما، طرف مقابل زیر ۵۰درصد بود، ادامه مسیر با این فرد توجیه ندارد. در ضمن چنان‌ چه مسئله‌ای برای شما بسیار مهم است در حدی که بدون وجود آن شرایط، حاضر به ازدواج نیستید همان جلسه اول بیان کنید.
   این اشتباه را مرتکب نشوید
در صورت وجود بیماری خاص که فرد هم اکنون به آن مبتلاست یا در گذشته به آن مبتلا بوده و آثار آن هنوز باقی است یا هر مسئله مهم دیگری که می‌تواند در تصمیم‌گیری طرف مقابل اثر جدی بگذارد مانند ازدواج قبلی، تصمیم برای مهاجرت و مانند این ‌ها حتما باید در جلسه اول خواستگاری بیان شود. این تصور که جلو می‌رویم و فرد را به خود وابسته می‌کنیم و بعد به او می‌گوییم، باوری ۱۰۰ درصد اشتباه است و موجب آسیب رساندن هم به فرد مقابل و هم به خود شما خواهد شد. در نهایت نیاز به گفتن نیست که در امری مانند ازدواج هرگونه نداشتن صداقت موجب آسیب به خود شما هم می‌شود و خوشبختی‌تان را در آینده تهدید می کند.
   مشاهده در خواستگاری را جدی بگیرید
از دختر و پسرهای دم‌بخت می‌خواهم که جلسه اول خواستگاری را بیشتر به مشاهده رفتارهای طرف مقابل اختصاص بدهند. حرف ‌های رد و  بدل شده در این جلسه از سطح تعارفات معمول بالاتر نمی‌رود. انتظار نداریم افراد در اولین ملاقات و آن هم در فضایی که می‌دانند هر کلمه‌ شان ارزیابی می شود، همه عیوب شخصیتی خود را لو بدهند! این ‌جاست که مشاهده طرف مقابل و رفتارهایش تا حدودی برای ‌تان روشنگر خواهد بود. اگر طرف مقابل ‌تان در اولین جلسه خواستگاری، مدام وسط حرف‌ های تان می‌پرد، نشانه خوبی نیست. به احتمال زیاد، او با مهارت مذاکره اصولی آشنا نیست و همین موضوع می‌تواند در آینده برای ‌تان دردسرساز شود. در ضمن باید بررسی کنید که این واکنش، در تایید حرف ‌های شماست یا رد حرف ‌های‌تان. همچنین این ‌که چه فردی نزدیک به چه کسی در جلسه خواستگاری نشسته است، می‌تواند درباره میزان صمیمیت این افراد با هم منبع اطلاعاتی خوبی باشد. نحوه نشستن آن‌ها چطور است؟ آیا خمیده و خجالتی است؟ یا متکبرانه؟ توجه داشته باشید که همه این مشاهدات، به شناخت بیشتر منجر می‌شود.
نویسنده : نگار مظلوم‌ حسینی | دانشجوی دکترای روان‌ شناسی بالینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *