نمایش جنایات غاصبان فلسطین روی پرده سینما

مظلومیت فلسطین اشغالی طی دهه‌های گذشته، دست مایه فیلم های بسیاری بر روی پرده نقره ای بوده است. در این مطلب، سعی شده است از لنز کارگردانان فلسطینی به جنایات رژیم اشغالگر قدس پرداخته شود. در ادامه ۶ فیلم جذاب توسط کارگردانان فلسطینی را برای شما معرفی می کنیم:

۱. عمر Omar (2013)

داستان فیلم به صورت کلی درباره یک کارگر نانوایی به اسم «عمر» است که هر روز خود را در تیررأس سربازان اسرائیلی قرار می‌دهد و از دیوار امنیتی اسرائیل بالا می‌رود تا زن مورد علاقه‌اش «نادیه» را ملاقات کند. ازدواج عمر و نادیه پس از اینکه عمر توسط سربازان اسرائیلی در یک درگیری بازداشت می‌شود، به هم می‌خورد و عمر در بازداشتگاه رژیم اشغالگر زیر شکنجه‌های شدیدی قرار می‌گیرد.
فیلم «عمر» نمونه‌ای از ظرفیت و توان بالای سینمای فلسطین است که موفق شد به عنوان یک فیلم داستانی با رعایت استانداردهای بین‌المللی به جمع پنج نامزد نهایی بخش بهترین فیلم خارجی اسکار راه یابد.

۲. ۳۰۰۰ شب Nights 3000( 2015)

فیلمنامه نویس، تهیه کننده و کارگردانی این فیلم “میا مصری»، کارگردان فلسطینی مقیم لبنان تحت عنوان «۳۰۰۰ شب» است. این نخستین فیلم داستانی بلند این کارگردان فلسطینی است که در جریان نمایش در چند جشنواره منطقه ای و بین المللی با استقبال بی سابقه ای روبه رو شد.
در این فیلم ۱۰۳ دقیقه ای داستان واقعی یک استاد فلسطینی که پسرش را در زندان به دنیا آورده و بزرگ کرده کارگردانی کرده و به نمایش درآورده است.
داستان این فیلم مربوط به یک استاد زن فلسطینی است که پسرش را در زندان به دنیا آورده و همانجا بزرگ کرد و در کنار آن برخی حوادث مربوط به تجارب زندانیان زن نیز به تصویر کشیده شده است.
در این فیلم گوشه ای از انواع شکنجه و توهین نظامیان صهیونیست به زندانیان فلسطینی روایت شده است. همین وقایع به فیلم داستانی مصری اهمیت خاصی می بخشد به ویژه اینکه این کارگردان فلسطینی به موضوع مهمی در زمینه خشونت برنامه ریزی شده اسرائیل علیه زنان زندانی می پردازد.
هدف از شکنجه زندانیان زن به زانو در آوردن آنان و از بین بردن روحیه آنان است تا به این ترتیب دستخوش یأس و ناامیدی شوند، اما آنان بدون توجه به بهایی که برای آزادی و آزادیخواهی می‌دهند، همچنان مقاوم باقی می‌مانند.

۳. فیلم هدیه THE PRESENT 2020

تاریخِ بشر به ما می‌گوید جنگ‌ها پدیده‌هایی هستند که زندگی انسان را در هر دوره‌ای عجیب تحت تاثیر خود قرار می‌دهند. فرقی نمی کند قربانیانش انسان مدرن باشند یا بادیه نشینان در سده های پیشین؛ ویرانگریِ ناشی از جنگ و تجاوز، حال و آینده ی مردم درگیرش را جوری تغییر می دهد که تا پایان عمرشان در چشم‌اندازهایی مختلف، سایه سنگینی ازآسیب روحی را حس می کنند.
فیلم کوتاه “هدیه” به کارگردانی “فرح نابلسی” فیلمساز فلسطینی-انگلیسی، درباره ی تاثیر جنگ و اشغالگری بر زندگی یک خانواده فلسطینی است. داستان، درباره مردی به نام یوسف است که برای خرید کادوی سالگرد ازدواجش می خواهد همراه با دخترش به بازار برود اما عبور از ایست بازرسی اشغالگران صهیونیستی، برای آن ها مشکلاتی به وجود می آورد.
ذهن خلاق کارگردان، روایت را از نگاه نگران خانواده و به ویژه دختربچه جلو برده. چشم ها در این فیلم، نقش پررنگی در انتقال معنا دارند. یوسف با بازی ” صالح بکری ” با نگاهی مملو از نگرانی از وقوع تمام این اتفاق ها در برابر دیدگان فرزندش، حس استیصال این شرایط را به خوبی منتقل می کند .حس درماندگی ناشی از عدم توانایی یک مرد در تغییر شرایطی که حتی یک خرید ساده را تبدیل به مساله ای بحرانی کرده است. از طرفی نوع واکنش یوسف دربرابر سربازان وتوضیحات مکررش درباره علت عبور ومرورش ازمحدوده بازرسی،ترکیبی از حس ترس و خشم است؛ خشم بزرگی که نشان می دهد او دیگر نمی تواند به ظلم عادت کند. چراکه در درونی ترین دالان های وجودش هم فهمیده که آزادی و زندگی درصلح، نیاز اساسی اش است و نمی تواند از تلاش برای برآورده شدن این نیازهای اساسی دست بکشد.

۴. عشق من غزه  Gaza Mon Amour (2020)

داستان این فیلم در غزه معاصر می‌گذرد و شخصیت اصلی فیلم، عیسی یک ماهیگیر ۶۰ ساله است که به‌تازگی عاشق سهام شده و او زنی است که در بازار با دخترش لیلا کار می‌کند. وقتی این ماهیگیر به طور اسرارآمیزی یک مجسمه باستانی از آپولو را در تور ماهیگیری‌اش پیدا می‌کند، فکر می‌کند این موضوع زندگی‌اش را برای همیشه تغییر خواهد داد.

۵. متولد غزه Born in Gaza 2014

این فیلم مستند به خشونت درگیری اسرائیل و فلسطین و تأثیرات آن بر کودکان غزه می پردازد. این مستند داستان حدود ده کودک را دنبال می کند که زندگی روزمره خود را پس از وحشت جنگ غزه در تابستان ۲۰۱۴ می گویند.

۶. فیلم فرحه Farha (2021)

قبل از اخراج و فرار فلسطینیان در سال ۱۹۴۸، فرحه دختر ۱۴ ساله با دختران دیگر در یک روستای فلسطینی بازی می‌کند. در حالی که دختران دیگر از ازدواج دوست خود هیجان زده هستند، فرحه رؤیای ادامه تحصیل و رفتن به مدرسه در شهر را مانند بهترین دوستش فریده در سر می‌پروراند. فرحه از پدرش ابوفرحه می‌خواهد که او را برای مدرسه ثبت نام کند، اما پدرش می‌خواهد که او در عوض ازدواج کند. عمویش ابو ولید به دیدار ابوفرحه می‌رود. او از ابوفرحه می‌خواهد که درخواست‌های مکرر فرحه برای ادامه تحصیل را بررسی کند. در طول شب، گروهی از شبه نظامیان محلی فلسطینی از ابوفرحه که به عنوان رئیس و شهردار روستا عمل می‌کند، بازدید می‌کنند. آنها از او می‌خواهند که در جنگ در جریان نکبت به آرمان آنها بپیوندد. ابوفرحه امتناع می‌کند و تکرار می‌کند که هدف اصلی او مراقبت از روستای خود است. ابوفرحه او را به خانه‌شان برمی‌گرداند و خود را با تفنگ مسلح می‌کند و فرحه را در انبار قفل می‌کند و به او می‌گوید که پنهان بماند. او به او می‌گوید که وقتی امن باشد او را جمع می‌کند. فرحه روزها بدون هیچ خبری از پدرش در انباری حبس می‌شود، در حالی که همچنان صدای بمب و شلیک گلوله را از دور می‌شنود و فقط می‌تواند از سوراخی در انباری به حیاط خانه نگاه کند.
نویسنده: فاطمه معینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *