گردشگری/ شهر بالون ها و صخره ها

کاپادوکیه که در آناتولی مرکزی قرار دارد یکی از زیباترین منظره ها را در ترکیه به شما نشان می دهد. صخره های زیبای این منطقه و بالون های همیشه در آسمان باعث به وجود آمدن چشم اندازهای حیرت انگیزی می شوند که در ترکیه رقیب ندارند. طبق گفته دانشمندان صخره های این منطقه توسط فوران آتش فشان ها در طول هزاران سال به وجود آمده اند. در طول قرن ها خانه های بسیاری در میان این صخره ها ساخته شده است و همچنین غارهای فراوانی در میان این صخره ها وجود دارند.


کاپادوکیا منطقه ای زیبا در مرکز ترکیه (استان نوشهیر) است که به دلیل مناظر افسانه ای، خانه های غارنوردی، صخره های قابل توجه و البته صدها بالون که هر روز صبح هنگام طلوع آفتاب در آسمان اوج می گیرند، شهرت و محبوبیت خاصی دارد. همچنین پیاده روی بسیار جذاب در این منطقه نیز از تفریحات هیجان انگیز می باشد که در واقع  امکان کاوش در تمام مسیرهای مختلف را فراهم کرده است.

منطقه کاپادوکیا در وسط یک منطقه آتشفشانی فعال آناتولی مرکزی واقع شده است. میلیون ها سال پیش سه کوه Erciyes ، Hasandağ و Güllüdağ آتشفشان فعال بودند. در واقع این فعالیت در دوره نوسنگی اتفاق افتاده و فوران های آتشفشانی چنان شدید بود که در بعضی از نقاط ضخامت گدازه تا ۱۵۰ متر هم می رسید. در طول میلیون ها سال، آتشفشان ها، باد، باران و موجب شده اند تا مجسمه هایی در این منطقه پدیدار شوند. این سنگهای بازالت باقی مانده حال ساختارهای مخروطی شکل به خود گرفته اند که ارتفاع برخی از آنها به ۴۵ متر می رسد. در قرن چهارم درون صخره‌های ایجاد شده مردم شبکه‌ای از تونل‌ها حفاری کرده‌اند. که این تونل‌ها بخش‌های پناهگاه، اقامتگاه، انبار و معابد را به هم وصل می‌کند. تمامی شهر بر اساس مجموعه‌ای از تونل‌ها شکل گرفته است. که آن را به بزرگ‌ترین مجموعه تونل مسکونی دنیا تبدیل کرده است.
شاید جالب باشد که بدانید نام قدیم کاپادوکیه (katpatuka) از زبان پارسی باستان به معنای سرزمین اسبهای زیبا گرفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *