پیست شتر سواری قطر

پیست شتر دوانی در الشحانیه قطر فاصله زیادی با تب فوتبالی دارد که در آستانه جام جهانی فوتبال این امارت کوچک را فرا گرفته است.

یک شتر با یک ربات که به پشتش وصل شده است در مسابقات قطر در الشحانیه در شرق دوحه رقابت می‌کند؛ که در یک کامیون سفید رنگ تمام زمینی نشسته بود، مسابقه شتر‌های کنترل از راه دور خود را در صحرای قطر تماشا کرد و تاکید کرد که ورزش او فوتبال را در مقایسه با آن کم رنگ می‌کند.

با توجه به آمادگی قطر برای حضور بیش از یک میلیون هوادار برای جام جهانی فوتبال، پیست شتر دوانی در الشحانیه امیدوار است که در محبوب‌ترین سرگرمی جهان تقویت شود. مسابقات شترسواری در الشحانیه در شرق قطر با ربات‌هایی که روی شتر‌ها تعبیه شده برگزار می‌شود.

ناصر المری ۲۳ ساله که در یک وسیله نقلیه با سه مربی شتر دیگر در مسیر ۴۰ کیلومتری نشسته است، گفت: شتر‌ها بخشی از ما هستند… آن‌ها بزرگترین علاقه ما هستند.
آن‌ها با رانندگی موازی با مسیر، ربات‌های کوچک سوار بر پشت شتر‌ها را کنترل می‌کنند و آن‌ها را وادار می‌کنند سرعت خود را افزایش دهند. یک نوآوری مدرن برای جایگزینی شترسوارانی که قبلاً کار خطرناکی را انجام می‌دادند.

مری گفت: این ورزش شماره یک در خلیج فارس است. این در حالی است که بسیاری از شهروندان قطری مشتاقانه منتظر جام جهانی هستند که در ۲۰ نوامبر آغاز می‌شود.
عبدالله حافظ، ۲۱ ساله امیدوار است که بسیاری از هواداران فوتبال به این پیست بیایند تا ورزش اجدادمان را مشاهده کنند.
احمدعلی ۱۸ ساله در صندلی عقب ماشین ناصر المری، ویدئویی را در گوشی خود از نیمار، فوق ستاره برزیلی نشان داد که در سال ۲۰۱۹ به همراه تیمش پاری سن ژرمن از الشحانیه دیدن کرده است.
علی گفت: امیدوارم نیمار با بقیه هم تیمی‌های برزیلی خود برگردد و تیم‌های دیگر به الشحانیه بیایند تا ورزش ملی ما را ببینند.
پیست شتر دوانی در الشحانیه فاصله زیادی با تب فوتبالی دارد که در آستانه جام جهانی فوتبال این امارت کوچک را فرا گرفته است.
در یک کافه کوچک در نزدیکی پیست، علی المری، ۶۶ ساله، در حال نوشیدن قهوه سنتی عربی به خبرگزاری فرانسه گفت که قبل از اینکه دوحه به آنچه امروز است تبدیل شود به مسابقه شتر دوانی رفته است.
او زمان‌های گذشته را به یاد می‌آورد که هیچ مسیر مسابقه‌ای وجود نداشت و مسابقات به دسته‌های اندازه، سن و جنسیت تقسیم نمی‌شدند.

تا دو دهه پیش، بچه‌های خردسالی که از کشور‌های فقیر آورده می‌شدند، پشت شتر‌ها سوار شده و مسابقه می‌دادند. هرچه لاغرتر و سبک‌تر بودند، شانس بیشتری داشتند. اما کشور‌های حاشیه خلیج فارس به دنبال حوادث مرگبار و آزار و اذیت برخی از والدینی که فرزندان خود را از غذا محروم می‌کردند تا چاق نشوند، با تسلیم فشار‌های بین‌المللی، این عمل را ممنوع کردند. حالا ربات‌ها جایگزین کودکان شده‌اند. هنگامی که مسابقه به پایان رسید، ابوحسین، یک مرد سودانی ۳۵ ساله، و سایر کارگران خارجی، ربات‌ها را از روی شتر‌ها برداشتند و حیوانات را به یکی از اصطبل‌های متعدد در الشحانیه هدایت کردند.

عبدالله حافظ ۵۲ ساله، گفت که مسابقه شتردوانی نیاز به پول، تلاش و پشتکار دارد. او توضیح داد که قیمت یک شتر از حدود ۱۰۰۰۰ دلار شروع می‌شود و آموزش و مراقبت حداقل ۱۵۰۰ دلار در ماه هزینه دارد. اما برای یک شتر برنده، هیچ محدودیتی برای قیمت او وجود ندارد، که می‌تواند بیش از یک میلیون دلار باشد.

حافظ گفت که جایزه این دوره یک خودروی لوکس ۱۰۰,۰۰۰ دلاری است، اما برای برخی از مسابقات ملی یا منطقه ای، می‌تواند چند ده تا ۲۰۰ وسیله نقلیه یا حتی بیشتر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *