پسر 11 ساله‌ام بیش‌فعال است و دانش‌آموز خوبی نیست

مشکل من این است که پسرم، قدرت یادگیری کمی دارد. او ۱۱ ساله است و خجالتی. نمی‌دانم چرا روی درس‌هایش تمرکز ندارد و دانش‌آموز خوبی نیست. در ضمن، او بیش‌فعال است. نمی‌دانم برای کمک به پسرم باید چه کنم. راهنمایی‌ام کنید.
پاسخ مشاور:
مخاطب گرامی، مشخص نکردید بیش‌فعالى او ، تشخیص قطعى روان‌پزشک یا روان ‌شناس است یا به‌عنوان یک ویژگى آن را مطرح کردید. اگر تشخیص متخصص بیش‌فعالى باشد، حتما باید تحت درمان متناسب که شامل دارو درمانى و روان‌درمانى است، قرار گیرد. درمان اختلال بیش فعالى می‌تواند منجر به کاهش مشکلات یادگیرى و تحصیلى وى شود. ضمن این‌که این مشکلات می‌تواند زمینه‌ساز کمرویى و انزواى فرزندتان باشد.
 بررسی احتمال ابتلا به اختلال یادگیری
بعضی کودکان در درس‌هاى خاصى مثل ریاضى، املا، روخوانى و … عملکرد ضعیف‌ترى نسبت به درس‌هاى دیگرشان دارند. اگر این موارد را در فرزندتان مى‌بینید، به یک روان‌پزشک کودک یا روان‌شناس‌بالینى کودک و نوجوان مراجعه کنید تا مشخص شود مشکلات یادگیرى فرزندتان مربوط به یک اختلال یادگیرى است یا خیر و اگر مسئله مربوط به اختلال یادگیرى بود، باید درمان‌هاى لازم مربوط به آن را دریافت کند.
 حواس‌تان به اعتمادبه‌نفس پسرتان باشد
درکنار این مسائل براى کمک به افزایش اعتماد به نفس فرزندتان، توانایی‌هاى او را بشناسید و آن‌ها را تقویت کنید. مثلا اگر در زمینه‌های ورزشی، هنرى و … توانایی یا علاقه‌مندى‌هایی در فرزندتان می‌بینید، آن‌ها را تشویق کنید و فرصت ابراز و نشان دادن این توانایی‌ها را در جمع‌هاى دوستانه و خانوادگى به فرزندتان بدهید. در ضمن، نکاتی را که با ما در میان گذاشتید، به کودک‌تان نگویید چراکه القای این میزان از ویژگی‌های منفی بر روان فرزندتان تاثیرات مناسبی نخواهد داشت. درباره عملکرد تحصیلی هم پیشرفت‌های کوچکش را نادیده نگیرید و پیشرفتش را نسبت به عملکرد قبلی خودش بسنجید، مثلا اگر در درسی هنوز تا نمره مطلوب فاصله دارد اما نسبت به امتحان قبلی حتى یک نمره پیشرفت داشته، روى این پیشرفت تاکید و آن را تشویق کنید. در ضمن پسر شما در سنى هست که به تدریج روابط با همسالان اهمیت زیادى پیدا مى‌کند. کمک به برقرارى روابط دوستانه خوب و پذیرفته شدن در جمع همسالان هم به افزایش اعتماد به نفس وى کمک خواهد کرد.
نویسنده : فهیمه ملکی|‌ روان شناس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *