و اینک پدیده تازه مجریان تکراری تلویزیون!

حامد سلطانی، سهیل اسعد، محمدرضا شهبازی، امیرحسین ثابتی و علی عبدالعالی همزمان ۲برنامه روی آنتن تلویزیون دارند
به تازگی حضور بازیگران تکراری در سریال‌های شبکه‌های مختلف، به اتفاق رایجی در تلویزیون تبدیل شده و حتی گاهی بعضی چهره‌ها را همزمان در دو سریال می‌بینیم. دوری خودخواسته تعدادی از بازیگران از تلویزیون، محدودیت‌های صداوسیما برای استفاده از بعضی بازیگران و کیفیت مجموعه‌های تلویزیونی از دلایل این مشکل هستند اما این روزها شاهد اتفاقی تازه مانند حضور چهره‌های تکراری در جایگاه مجری یا کارشناس ثابت برنامه‌های تلویزیونی مختلف هستیم. بی‌شک حضور در یک برنامه چه برای مجری و چه برای مهمان،  به آمادگی قبلی، تمرین یا مطالعه نیاز دارد و زمان‌بر است بنابراین حضور آن‌ها همزمان در دو برنامه می‌تواند روی کیفیت اجرا تاثیر منفی بگذارد. علاوه بر این، طبیعتا محدودیت‌های تلویزیون برای استفاده از مجری یا کارشناس در مقایسه با انتخاب بازیگران، کمتر است و استفاده از چهره‌های تکراری در جایگاه مجری و کارشناس، باعث یکنواختی برنامه‌های تلویزیونی می‌شود. حامد سلطانی، سهیل اسعد، امیرحسین ثابتی، علی عبدالعالی و محمدرضا شهبازی پنج چهره‌ تکراری این روزهای تلویزیون در برنامه‌های گوناگون هستند.


سهیل اسعد
محیا و سندباد
تا قبل از این که سهیل اسعد به عنوان مهمان در برنامه «خندوانه» حضور پیدا کند، عموم مخاطبان تلویزیون شناخت زیادی از او نداشتند. اسعد، مبلغ آرژانتینی دین اسلام است، او ۱۵ اسفند ۱۴۰۰ به مناسبت اعیاد شعبانیه مهمان «خندوانه» شد و مخاطبان با او آشنا شدند. سهیل اسعد از پارسال، اجرای یکی از برنامه‌های تلویزیون یعنی مسابقه «محیا» را که هدف آن آموزش احکام است، برعهده گرفت و ماه رمضان با این مسابقه در شبکه۲ حضور داشت. اجرای فصل دوم «محیا» نیز به اسعد سپرده شد و این چهره از نیمه مهر با این مسابقه در شبکه۲ حضور دارد. او پس از این مسابقه، یکی دیگر از برنامه‌های شبکه۲ را نیز اجرا کرد و از تیرماه امسال با برنامه «سندباد» در تلویزیون دیده شد. او در این برنامه با جهانگردان و افرادی که تجربه سفر به کشورهای خارجی یا زندگی در این کشورها را داشته‌اند، گفت‌وگو می‌کند تا مخاطبان با فرهنگ و سبک زندگی مردم در نقاط مختلف جهان آشنا شوند. «محیا» و «سندباد» محتوای متفاوتی دارند و البته هیچ کدام روتین نیستند.

امیرحسین ثابتی
جهان آرا و صبحانه ایرانی
یکی از چهره‌هایی که این روزها به عنوان مجری و کارشناس در دو برنامه تلویزیون حضور دارد، امیرحسین ثابتی است. ثابتی که به عنوان مجری برنامه سیاسی و اجتماعی «جهان آرا» شناخته می‌شود، هم اینک سری جدید این برنامه را از شبکه افق روی آنتن دارد و از هفته جاری نیز با برنامه صبحگاهی «صبحانه ایرانی» به عنوان کارشناس بخش تاریخ معاصر این برنامه، به شبکه۲ آمده است. او دیروز صبح در این برنامه حاضر شد و احتمالا هفته‌ای یک بار در این برنامه دیده می‌شود. «جهان آرا» نیز شنبه و دوشنبه هر هفته ساعت ۲۲ پخش می‌شود. محتوای «میز تاریخ معاصر» با موضوعاتی که در «جهان آرا» به آن‌ها پرداخته می‌شود، بی‌ارتباط نیست.

حامد سلطانی
سلام صبح به خیر و اعجوبه‌ها
حضور حامد سلطانی در برنامه‌های مختلف شبکه۳ ، او را به یکی از چهره‌های ثابت این شبکه تبدیل کرده است. این مجری که سابقه اجرای «میدون» را در کارنامه دارد، صبح‌ها با برنامه صبحگاهی شبکه۳ یعنی «سلام صبح به خیر» در تلویزیون دیده می‌شود و شنبه تا پنج شنبه، شب‌ها حوالی ساعت ۲۱:۳۰ مسابقه «اعجوبه‌ها» را روی آنتن دارد. هرچند که محتوا و ساختار دو برنامه متفاوت است اما حامد سلطانی به واسطه اجرای این دو برنامه هر روز در نوبت صبح و شب، به عنوان مجری در شبکه۳ حضور دارد. سلطانی پیش از این در ایام محرم و صفر نیز مسابقه استعدادیابی مداحی «حسینیه معلی» را در این شبکه اجرا می‌کرد.

محمدرضا شهبازی
پاورقی و صبحانه ایرانی
محمدرضا شهبازی نیز موقعیتی مشابه امیرحسین ثابتی دارد و با حضور در دو برنامه تلویزیون به عنوان مجری و کارشناس دیده می‌شود. شهبازی که به عنوان نویسنده، طنزپرداز و مجری شبکه افق شناخته می‌شود، دو برنامه در شبکه۲ دارد. او از ۲۰ مهر با برنامه جدید این شبکه به نام «پاورقی» به تلویزیون آمد. شهبازی در این برنامه به اخبار غیررسمی که در فضای مجازی منتشر شده، می‌پردازد و از زاویه طنز آن‌ها را بررسی می‌کند. این مجری قرار است به عنوان کارشناس ثابت در میز «طنز» برنامه «صبحانه ایرانی» حضور داشته باشد. شهبازی دیروز صبح با این بخش در برنامه دیده شد، او تقریبا مشابه کاری که در «پاورقی» انجام می‌دهد، با طرح اظهارنظرهای بعضی مسئولان با آن‌ها شوخی کرد و اشاره‌هایی به اتفاقات روز داشت. «پاورقی» شنبه تا سه‌شنبه ساعت ۲۰ پخش می‌شود و با توجه به بخش میز «طنز» در برنامه دیروز، احتمالا او هفته‌ای یک بار در «صبحانه ایرانی» نیز حاضر شود.

علی عبدالعالی
مدرسه تلویزیونی و رویانیوم
چند روز قبل در همین صفحه از علی عبدالعالی مدیر شبکه آموزش به عنوان «آقای دوربینی» یاد کردیم و نوشتیم که حضور پررنگی در تلویزیون دارد. این استاد دانشگاه که مدرک دکترای مهندسی برق دارد، این روزها در زنگ علوم «مدرسه تلویزیونی ایران» در شبکه آموزش دیده می‌شود و شب‌ها پس از اخبار ورزشی ساعت ۱۹، در بخش آزمایشگاه برنامه «رویانیوم» به عنوان کارشناس و مجری در کنار سیدبشیر حسینی حضور دارد. او در هر دو برنامه تلاش می‌کند به شیوه‌های نوین و جذاب، موضوعات علمی و مطالب درسی را به مخاطب آموزش دهد بنابراین هر دو برنامه محتوای مشابهی دارند. عبدالعالی پیش از این، تابستان امسال نیز با آزمایش‌های علمی‌اش به عنوان بازیگر در سریال «وضعیت زرد» دیده شد.
نویسنده : مائده کاشیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *