می‌خواهم یک شبه اعتیادم به شیشه را ترک کنم

خسته شدم چون اعتیادم به شیشه که از ۲ سال پیش شروع شد، مثل موریانه به جان زندگی‌ام افتاده و دارد من و خانواده‌ام را نابود می‌کند. ۳۱ ساله هستم و یک دختر کوچک هم دارم. می‌خواهم یک شبه، اعتیادم را ترک کنم، بعدش هم پاک و خلاص شوم. چه کنم؟
پاسخ مشاور
مخاطب گرامی، در مرحله تصمیم‌گیری برای ترک مواد، عوامل بسیاری از جمله خسته‌شدن از موقعیت موجود، آشنایی با مراکز ترک اعتیاد، انگیزه‌های درونی و بیرونی و ترس از پیامدهای فردی و اجتماعی اعتیاد، ضروری تلقی می‌شود. با توجه به این یافته‌ها و اظهارات شما در پیامک‌تان، به نظر می‌رسد شما وارد   مرحله تصمیم‌گیری برای ترک شده‌اید که این تصمیم، شرط لازم و نه کافی برای ترک مواد است که بسیار امیدوارکننده ارزیابی می‌شود.
     ترک شیشه، یک شبه نمی‌شود
گفته‌اید که می‌خواهم یک شبه، اعتیادم را ترک کنم. متامفتامین (شیشه)، از جمله موادی است که وابستگی شدید روانی در فرد معتاد ایجاد می‌کند از این رو نسبت به ترک مواد سنتی مانند تریاک، فرد با دشواری بیشتری روبه‌روست و یک شبه نمی‌شود. البته آگاه باشید برای افرادی از جمله شما که بخواهند عاری از اعتیاد باشند، مراجعه به این مراکز فقط آغاز یک راه دراز و تلاش سخت علیه دنیای اعتیاد است. قطع زودهنگام درمان و پیروی نکردن از مقتضیات درمان، از جمله عوامل پیش بینی کننده برگشت اعتیاد قلمداد می‌شود.
     محیط را بعد از ترک، ایمن کنید
از دیدگاه افراد معتاد، عواملی همچون دوستان معتاد، محیط و مکان مصرف و به‌طور کلی سبک‌زندگی نامطلوب(روابط عاطفی ناپایدار، بیکاری و تن پروری و …) از جمله عوامل مهم برگشت به مصرف مواد افیونی پس از ترک اولیه است. بنابراین به موازات اقدام به ترک مواد، به منظور به حداقل رساندن احتمال برگشت، برای ایمن کردن محیط خود اقدام کنید. انتخاب دوستان سالم، اجتناب از حضور در محیط‌های مصرف، ورزش کردن، گسترش شبکه های اجتماعی سالم به منظور حمایت و … از جمله عواملی  است که باید در نظر داشته باشید.
     شما سزاوار تشویق هستید اگر …
با برداشتن حتی کوچک‌ترین گام برای ترک اعتیاد آن هم به شیشه، شما سزاوار تشویق هستید. این تشویق می‌تواند در ابتدا توسط خودتان انجام شود. در پایان با توجه به ترک بسیار دشوار متامفتامین، به شما پیشنهاد می‌شود ضمن نگاه واقع‌بینانه به مقوله اعتیاد به شیشه، شکست‌های مقطعی احتمالی را به منزله ناتوانی خود در کاهش آسیب‌ها قلمداد نکنید چراکه با توجه به ماهیت این گونه مواد، این شکست‌ها غیر طبیعی محسوب نمی‌شود. با بهره گیری از متخصصان حوزه اعتیاد و روان‌درمانی، برای به حداقل رساندن این شکست‌های احتمالی و در نهایت کاهش آسیب‌ها تلاش کنید.
نویسنده : مصطفی نجمی| ‌ پژوهشگر حوزه اعتیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *