محصولات صاف کننده مو و افزایش ابتلا به سرطان رحم

یک مطالعه بزرگ که در روز دوشنبه هفته گذشته منتشر شد نشان می‌دهد که محصولات صاف کننده مو ممکن است به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان رحم را در بین افرادی که به طور مکرر از آن‌ها استفاده می‌کنند افزایش دهد.
الکساندرا وایت از موسسه ایمنی بهداشت محیطی (NIEHS) و مجری طرح این مطالعه بیان داشت: «ما تخمین زده‌ایم که ۱.۶۴ درصد از زنانی که هرگز از محصولات صاف کننده مو استفاده نکرده‌اند، تا سن ۷۰ سالگی سرطان رحم را بروز نمی‌دهند؛ اما برای استفاده‌کنندگان مکرر از این محصولات، این خطر به ۴.۰۵ درصد می‌رسد.» او افزود: «با این حال، توجه به داده‌های به دست آمده از این مطالعه بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا سرطان رحم یک نوع سرطان نسبتاً نادر در جهان است.».
اما با توجه به اطلاعات منتشر شده از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، برخلاف داده‌های یافت شده در سطح جهانی، سرطان رحم شایع‌ترین سرطان زنان در ایالات متحده است که میزان آن به ویژه در میان زنان سیاه پوست در حال افزایش است.
در مطالعه صورت گرفته، محققان ۳۳۹۴۷ زن با نژاد‌های مختلف را در سنین ۳۵ تا ۷۴ سال به مدت ۱۱ سال مورد بررسی قرار دادند که در این مدت ۳۷۸ زن به سرطان رحم مبتلا شدند.
پس از اینکه محققان سایر عوامل خطر دخیل در مطالعه را در نظر گرفتند، احتمال ابتلا به سرطان رحم برای زنانی که بیش از چهار بار در سال گذشته از محصولات صاف کننده استفاده کرده بودند، بیش از دو و نیم برابر بیشتر بود.
استفاده کمتر از محصولات صاف کننده مو در سال گذشته نیز با افزایش خطر سرطان رحم همراه بود، اما این تفاوت از نظر آماری معنی دار نبود؛ به این معنی که ممکن است هر نوع عامل دیگر در این امر دخیل بوده یا حتی به صورت شانسی این اتفاق رخ داده باشد. نداشت.
چه جونگ چانگ از NIEHS در بیانیه‌ای گفت: «چون زنان سیاه‌پوست بیشتر از سایر نژاد‌ها و قومیت‌ها از محصولات صاف‌کننده مو حتی در سنین پایین‌تر نسبت به سایر نژاد‌ها و قومیت‌ها استفاده کنند، این یافته‌ها ممکن است بیشتر در رابطه این نژاد حائز اهمیت باشد».
مطالعات قبلی نشان داده است که محصولات صاف کننده مو حاوی مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز هستند. این محصولات قبلا با خطر بروز سرطان سینه و تخمدان مرتبط بوده اند.
وایت و همکارانش در مجله موسسه ملی سرطان نوشتند: «این یافته‌ها اولین شواهد اپیدمیولوژیک ارتباط بین استفاده از محصولات صاف کننده و سرطان رحم است. با این حال، شناسایی مواد شیمیایی خاص مرتبط با این مشاهدات، نیازمند تحقیق و بررسی بیشتر است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *