فکر می کنم خیلی زود ازدواج کرده ام

جوانی ۲۵ ساله هستم. ۲ ماه است ازدواج کرده ام؛ اما فکر می کنم خیلی زود ازدواج کردم. از نظر شغلی و مالی و … موقعیت خوبی دارم ولی باز هم خیلی پشیمانم.

پاسخ مشاور

مخاطب گرامی، هرچند در پیامک تان ذکر نکرده اید که به اصرار دیگران با دختر خاصی ازدواج کرده اید یا خودتان تصمیم به ازدواج گرفته اید و حالا پشیمان شده اید؛ اما باید بدانید یکی از مهم ترین دلایلی که زن یا شوهری با گذشت مدت کوتاهی بعد از ازدواج، احساس می کند برای ازدواج عجله کرده است و گاهی مانند شما پشیمان هم می شود، به دلیل محدود شدن آزادی های فردی شان بعد از ازدواج است؛ برای مثال فردی که قبل از ازدواج هر جمعه عادت داشته با دوستان خود به کوه یا تفریح برود از زمانی که ازدواج می کند، همسرش با این موضوع مخالف است و در برابر او مقاومت می کند. چنین افرادی با مشاهده چنین واکنش هایی تصور می کنند برای ازدواج عجله کرده اند.

محترم شمردن آزادی های فردی

برای اجتناب از این اتفاقات ناخوشایند، باید با همسرتان گفت و گو کنید و به توافق برسید. همچنین توصیه می شود به دنبال علایق مشترک بگردید. در راستای رسیدن به این هدف، می توانید به همسرتان بگویید: درست است که زیر یک سقف زندگی می کنیم و زندگی مشترک خوبی هم داریم ولی زندگی خوب این است که سعی کنیم، همدیگر را تشویق و کمک کنیم که به علایق شخصی و آزادی های فردی خود تا حدی که آسیبی به زندگی مشترک مان نرساند، بپردازیم.

بررسی دلایل تمایل برای مجرد ماندن

زمانی که پسر جوانی به لحاظ تحصیل و شغل، مشکلی ندارد و به تبع آن از استقلال مالی و اقتصادی برخوردار می شود و می تواند بدون تکیه بر دیگران زندگی مستقل تشکیل دهد دیگر لزومی ندارد مشکلات دوران تجرد را تحمل کند. توجه کنید فردی که در موقعیت و شرایط مناسب مانند شما که گفته اید از نظر شغلی، مالی و … موقعیت خوبی دارم، به ازدواج اقدام می کند برای او نه تنها جای هیچ شک وشبهه ای نیست بلکه باید مایه افتخار و سربلندی هم باشدزیرا ازدواج به موقع و اصولی باعث تکامل و رشد و بالندگی بیشتر انسان می شود. پیوند مقدس زندگی مشترک، برکات زیادی از جمله یافتن همدمی دارد که مایه آرامش روح و روان انسان می شود و در نتیجه باعث سلامت جسمی و روانی و طول عمر بیشتر خواهد شد؛ همچنین ازدواج به زندگی معنای دوباره می بخشد و انسان را از تمرکز و توجه به حواشی باز می دارد.

همسرتان را بپذیرید

یک دلیل دیگری هم که ممکن است در ماه های ابتدایی زندگی مشترک باعث پشیمان شدن شما شده باشد این است که بعضی زوج ها بعد از مدت کوتاهی که از ازدواج شان می گذرد با چهره واقعی همسرشان روبه رو می شوند و مشاهده همین تمایزها باعث سرخوردگی در زوجین می شود. فراموش نکنید شما، همسرتان را همین گونه پذیرفته اید و باید قبل از ازدواج با تحقیق به شناخت کامل تری از او دست می یافتید. با این حال اکنون باید همسرتان را همین گونه که هست بپذیرید؛ البته می توانید احساس تان را درباره بعضی رفتارهای همسرتان در موقعیت های مناسب مطرح کنید؛ اما به هیچ وجه به دنبال تغییر صددرصدی همسرتان نباشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *