صاف کننده های سرطان زا

تحقیقات جدید نشان می‌دهد زنانی که به طور مکرر از صاف کننده‌های شیمیایی مو استفاده می‌کنند، با احتمال بیشتری به سرطان رحم مبتلا می‌شوند
 
  احتمال ۲ برابری سرطان رحم
یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که استفاده مکرر از صاف کننده‌های شیمیایی مو، بیش از دو برابر خطر ابتلا به سرطان رحم را در زنان افزایش می‌دهد. «الکساندرا وایت» سرپرست گروه اپیدمیولوژی سرطان و محیط زیست موسسه ملی علوم بهداشت محیطی (NIEHS) می‌گوید: «این اولین مطالعه اپیدمیولوژیک است که رابطه بین استفاده از صاف کننده و سرطان رحم را بررسی می کند.»
یافته‌ها نشان می‌دهد که زنان سیاه پوست بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان رحم در نتیجه استفاده از صاف کننده‌های شیمیایی قرار دارند. دکتر Che-Jung Chang، نویسنده این مطالعه می‌گوید: «از آن جایی که زنان سیاه‌پوست بیشتر از دیگر  نژاد‌ها و قومیت‌ها و در سنین پایین‌تر از محصولات صاف‌کننده مو استفاده می‌کنند، این موضوع می‌تواند احتمال ابتلای آن‌ها را به سرطان رحم افزایش دهد.»
  کراتین و صافی مو در رتبه اول
در این مطالعه، محققان داده‌های ۳۳۹۴۷ شرکت کننده در آمریکا را که بین ۳۵ تا ۷۴ سال داشتند، جمع آوری کردند. در ابتدا شرکت کنندگان پرسش نامه‌ای درباره استفاده از محصولات مختلف مو، از جمله رنگ‌های مو و صاف‌کننده‌ها در ۱۲ ماه گذشته پر کردند.
این تیم تحقیقاتی در مدت ۱۱ سال سلامت شرکت‌کنندگان را زیر نظر گرفتند. در طول این مطالعه، ۶/۱ درصد از شرکت کنندگان (۳۷۸ زن) به سرطان رحم (سرطان آندومتر، سارکوم رحم و سایر سرطان‌های رحم) مبتلا شدند.
خطر ابتلا به سرطان رحم در زنانی که مرتب (بیش از چهار بار در سال) از اتو‌های کراتین (صافی)استفاده می‌کردند، در مقایسه با زنانی که از اتو‌های کراتین استفاده نمی‌کردند، دو برابر بیشتر بود. دیگر محصولات مو مانند رنگ مو‌ی دایمی و نیمه دایمی و هایلایتر‌ها تاثیری در ابتلا به سرطان رحم نداشتند.
   احتمال ابتلا به سرطان سینه و تخمدان
اگرچه افزایش خطر ابتلا به سرطان رحم با استفاده از صاف کننده‌های شیمیایی مو قابل توجه است، اما طبق تحقیقات جدید، این نوع سرطان در مقایسه با انواع دیگر نادر است.تحقیقات قبلی که آن هم توسط تیم NIEHS انجام شده بود، نشان می‌دهد که رنگ موی دایمی و صاف کننده‌های شیمیایی می‌توانند خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان را افزایش دهند.زنانی که همیشه از رنگ موی دایمی استفاده می‌کردند، ۹ درصد بیشتر از زنانی که هرگز از رنگ مو استفاده نمی‌کردند، در معرض ابتلا به سرطان سینه بودند. این مطالعه همچنین نشان داد که استفاده مکرر از اتوی مو احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *