شوهرم وسواسی است

خانمی ۳۰ ساله هستم. ۶ سال است ازدواج کرده ام و یک دختر ۵ ساله دارم. با همسرم مشکلی ندارم؛ اما متاسفانه شوهرم وسواسی است. تنها مشکلم این است که شوهرم دخترم را که خیلی هم حساس و زود رنج است، هرگز در آغوش نمی گیرد و معتقد است بچه ها چون به همه چیز دست می زنند تمیز نیستند. البته اوایل زندگی مان بهتر بود ولی چون کارش طوری است که بیشتر اوقات در خانه است، روز به روز بدتر شده است.

پاسخ مشاور

از پیام تان این طور برداشت کردم که تا وقتی شغل همسرتان ایجاب می کرده که اوقات بیشتری را در خارج از خانه به سر ببرد، مشکل شما هم شدت کمتری داشته است؛ بنابراین ریشه مشکل را خودتان تا حدی ردیابی کرده اید. بر اساس یکی از اصول بدیهی روان شناسی، مشکلات پایدار و دامنه دار روان شناختی در یک رابطه، مهم اما ناخوشایند ریشه دارند.

برخی روان شناسان در مواجهه با مراجع وسواس، پس از همدلی و ایجاد رابطه، به چالش کشیدن عقاید مربوط به رفتار وسواسی را شروع می کنند اما امروز، جست و جوی رابطه ای که برای مراجع هم مهم و هم ناخوشایند است یکی از مراحل درمان به شمار می رود.

ریشه مشکل در رابطه شما با شوهرتان است

همان طور که خودتان هم تلویحا در پیامک تان اشاره کرده اید وقتی رابطه همسرتان با شما رضایت بخش باشد وسواس همسرتان هم شدت کمتری پیدا می کند و باز همان طور که خودتان تلویحا اشاره کرده اید حضور بیشتر همسرتان در خانه در رضایت مندی رابطه همسرتان با شما تاثیر گذاشته است.

شاید برداشت های من از پیام شما نادرست باشد که در این صورت، اول لازم است ریشه مشکل که یک رابطه ناخوشایند در شوهرتان است پیدا شود ولی اگر برداشت های من از پیام شما درست باشد، بهتر است مسئله را این طور مطرح کنیم که شما چه کارهایی می توانید انجام دهید تا رابطه تان با همسرتان بهتر شود.برای شروع شاید بهتر باشد از خود بپرسید تا کنون چه کارهایی برای رسیدن به این هدف انجام داده اید و این کارها چقدر ثمربخش بوده اند. همچنین چه کارهای دیگری می توانید برای بهبود رابطه خودتان انجام دهید. با این حال در ادامه این مطلب به شما چند پیشنهاد کاربردی ارائه می شود.

۸ رفتار مخرب و ۷ رفتار پیوند دهنده

هر رفتار کنترل گرانه ای به تخریب رابطه منجر می شود. ۸رفتار مخرب کنترل گرانه عبارت است از: انتقاد، تنبیه، سرزنش، تحقیر، باج دادن، تهدید، نق زدن و شکایت کردن.

شما به جای این رفتارهای اشتباه باید از ۷ رفتار پیوند دهنده استفاده کنید که عبارت است از پذیرش، احترام، اعتماد، گوش کردن، مذاکره کردن برای حل اختلاف، تشویق و حمایت.

دنیای مطلوب همسرتان را بشناسید:

هر فردی در ذهنش دنیای مطلوبی دارد که شامل افراد، اشیا و باورهای مورد علاقه او است. قاعدتا پس از ۶ سال زندگی مشترک، دنیای مطلوب همسرتان را تا حد زیادی شناسایی کرده اید. اگر فردی ما را به دنیای مطلوب مان نزدیک تر کند برای ما احساس خوب به وجود می آورد و خودش هم وارد دنیای مطلوب ما می شود. پذیرش دنیای مطلوب همسرتان و احترام گذاشتن به او در رضایت مندی رابطه مشترک بسیار موثر است؛ برای مثال می توانید زمان پخش مسابقه فوتبال مورد علاقه شوهرتان را پیدا و شرایط تماشای آن را برایش فراهم کنید یا اگر خودش می خواهد فوتبال تماشا کند برای او مزاحمت ایجاد نکنید.

آرامش بیشتری برایش فراهم کنید: درباره وسواس هم این را بدانید که همسرتان از بغل نکردن دخترش لذت نمی برد بلکه یک نیروی درونی او را وادار می کند برای رفع اضطراب و ناامنی اش این کارها را انجام دهد. وسواس از بیماری های اضطرابی است بنابراین سعی کنید با فراهم کردن آرامش برای او کاری کنید اضطراب کمتری را تجربه کند. هر چه اضطرابش بیشتر شود، برای فروکش کردن آن، اعمال وسواسی بیشتری را نشان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *