در 23 سالگی از خواستگاری رفتن خسته شده ام

پسری ۲۳ ساله هستم. از دو سال پیش، ده‌ها جا همراه با مادرم برای خواستگاری رفتیم. الان موردی را تقریبا ۷۰ یا ۸۰ درصد پسندیده ام اما مادرم موافق نیست. البته این را بگویم که مادرم بعد از هر خواستگاری، می‌گوید صبر کن تا دختر بهتری پیدا کنم. راستش من دیگر از خواستگاری رفتن خسته شده ام. می‌ترسم بعد از این همه صبر، این گزینه خوب را از دست بدهم اما مادرم می‌گوید دختر زیاد است، نگران نباش. راهنمایی‌ام کنید.
پاسخ مشاور:
مخاطب گرامی، ازدواج یکی از دشوارترین تصمیم‌ها و انتخاب‌هایی است که افراد در زندگی دارند. تشکیل خانواده و ازدواج، نخستین و مهم‌ترین مرحله در چرخه زندگی است که در آن شریک زندگی فرد انتخاب می‌شود و معمولا موفقیت در دیگر مراحل زندگی به موفقیت در این مرحله بستگی زیادی دارد. در خصوص ازدواج باید تمام جوانب را در نظر گرفت. باتوجه به شرایط‌تان که در پیامک مطرح کردید، چند توصیه به شما داریم.
خواستگاری‌های متعدد، انرژی شما را می‌گیرد
اگر شما برای انتخاب همسر مناسب یک سری ملاک‌های مشخص داشته باشید، نیازی نیست به خواستگاری همه گزینه‌های پیشنهادی بروید چراکه بعضی اوقات در بررسی اولیه مشخص می‌شود طرف مقابل، هیچ‌کدام از ملاک‌های اصلی شما را ندارد. به نظر می‌رسد هنوز در این باره به جمع‌بندی نرسیده‌اید یا حداقل به این مسئله مهم بی‌توجه هستید. خواستگاری‌های طولانی، متعدد و فرسایشی گاهی باعث مقایسه بی‌دلیل بین گزینه‌ها می‌شود و انرژی خانواده‌ها را می‌گیرد و به‌جای توجه به ملاک‌ها و معیارها، این مصادیق هستند که نقش عمده را ایفا می‌کنند که تصمیم اشتباهی است.
احتمالا معیارهایتان سختگیرانه است
با توجه به این که شما در یک سال، ده‌ها بار خواستگاری رفتید، به احتمال زیاد نشان از انتخاب معیارها و ملاک‌های سخت‌گیرانه‌ای در خصوص انتخاب همسر توسط شما یا مادرتان دارد که هیچ‌کدام از این افراد نتوانسته‌اند خواسته‌‌های شما را به‌طور کامل تامین کنند. در انتخاب همسر آینده، معیارهای واقع‌بینانه‌ای را برای خود مشخص کنید تا بتوانید فردی مناسب را انتخاب کنید. در ضمن، آن‌ها را با مادرتان هم بررسی کنید تا ایشان هم درگیر بررسی ملاک‌های سخت‌گیرانه‌ نشود. معیارهایتان برای ازدواج نباید دارای جزئیات بی‌شمار باشد زیرا وقتی انتظار دارید طرف مقابل با تک تک ملاک‌هایتان همخوانی داشته باشد، ازدواج به تعویق خواهد افتاد.
مادرتان از توانمندی‌های شما مطمئن است؟
در قسمتی از پیامک‌تان اشاره کرده اید که مادرتان گفته‌اند هنوز ۲۳ ساله هستید و صبر کنید شاید فرد بهتری برایتان پیدا شود. شاید مادرتان با شناختی که از شما دارد، حدس می‌زند هنوز آمادگی ازدواج را ندارید. یک بار دیگر پیش نیازهای ازدواج را در خودتان بررسی کنید و این اطمینان را به مادرتان بدهید که توانایی اداره یک زندگی‌مشترک را دارید. آیا در زندگی آینده‌تان به بحث تمایز یافتگی توجه دارید؟ یعنی شما می‌توانید خود را از وابستگی‌ به خانواده اصلی (پدر و مادر) متمایز کنید و مستقل باشید یا برنامه‌تان این است که بعد از ازدواج هم ۱۰۰ درصد به والدین‌تان وابسته بمانید؟ در این بین، وجود ارتباط خوب و اثربخش بین فرزندان و والدین مثمر است. باید در یک فضای مناسب با مادرتان درباره دلایل انتخاب‌تان و مناسب بودن طرف مقابل صحبت کنید تا تصمیم نهایی را بگیرید. اگر همه شرایط مناسب باشد، صبر کردن  برای یافتن فردی بهتر جایز به نظر نمی‌رسد.
نویسنده : حسین شرافتی|‌ دانشجوی دکترای تخصصی روان شناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *