حقایقی درباره سبک زندگی در دوران پیری

چه چیزهایی در مورد پیری وجود دارد که کسی به شما نمی گوید؟ دوران پیری و سالمندی همراه با تغییرات بسیار زیادی است که اغلب شما از آن ها بی خبرید ، این تغییرات میتواند خوشایند یا ناخوشایند باشد.
اگر از میانسالی به فکر سلامت جسمی خودتان باشید دوران پیری پرباری را پشت سر خواهید گذاشت ، دوران سالمندی لزوما همراه با فرتوتی و ناتوانی نیست و در صورتی که از رژیم غذایی سالم و سبک زندگی سالم پیروی کنید میتوانید از اطلاعات و تجربیات مفیدی که در طول عمرتان بدست آورده اید نهایت استفاده را ببرید و از زندگیتان لذت خواهید برد.
در ادامه مقاله ۱۴ نکته مهمی که  هیچ کس در مورد پیری به شما نمی گوید را با شما در میان می گذاریم. 
۱ – اطلاعات مفید بسیار زیاد
بی دلیل نیست که پیری را سال های طلایی می نامند. بالا رفتن سن اگر مراقب سلامت خود باشید مزایای خود را دارد. شما با افزایش سن در استفاده از چیزهایی که آموخته اید مهارت زیادی خواهید داشت که به نام هوش متبلور شناخته می شود ، این توانایی حتی زمانی که ۶۵ یا ۷۰ ساله اید رو به بهبود است. 

۲ – خوش اخلاقی
به احتمال زیاد شما تبدیل به یک پیرزن یا پیرمرد بداخلاق نمی شوید. انسان ها با افزایش سن حداقل تا ۶۰ سالگی تبدیل به افرادی سازگارتر می شوند. شادی بیشتری را تجربه میکنند و تمایل کمتری به عصبانیت دارند. دانشمندان هنوز به طور دقیق متوجه علت این اتفاق نشده اند ولی نظریه هایی دارند. از جمله این که افراد مسن بهتر می توانند احساسات خود را کنترل کنند و بیشتر روی نحوه استفاده بهینه از عمرشان تمرکز می نمایند. 

۳ – افزایش همدلی
شما بعد از ۴۰ سالگی بیشتر از هر زمان دیگری میتوانید خودتان را با احساسات دیگران هماهنگ کنید. بینشی که افراد مسن بدست می آورند باعث می شود بتوانند متوجه شوند که دیگران چطور فکر میکنند و چه احساسی دارند. این بینش میتواند زندگی با عزیزانتان را آسان تر کند و به شما کمک میکند با همکارانتان بهتر کنار بیایید.

۴ – بهبود کیفیت رابطه جنسی
زنان مسن تر ممکن است کمتر از زمانی که جوان هستند رابطه جنسی داشته باشند ولی کیفیت رابطه برایشان اهمیت بیشتری پیدا میکند و بیشتر قدر رابطه جنسی را می دانند. در مطالعه ای که محققان روی زنان بالاتر از ۴۰ سال داشتند ، دریافتند که رضایت جنسی با افزایش سن ، بهبود پیدا میکند. حتی زنان بالای ۸۰ سال بیشتر از زنان ۵۵ – ۷۹ سال اظهار رضایت جنسی در طول رابطه را داشتند. 

۵ – تغییر حس بویایی و چشایی
با افزایش سن ، مصرف داروها و بیماری ها و آلرژی ها ، حس بویای و چشایی شما تغییر میکند  که میتواند بر رژیم غذایی و سلامت شما تاثیر گذار باشد. اگر احساس کردید غذاها بی مزه هستند و نیاز به چاشنی بیشتری دارند میتوانید از روغن زیتون ، رزماری ، آویشن ، سیر ، پیاز ، فلفل یا خردل استفاده کنید فقط از اضافه کردن نمک بیش از حد دوری کنید. 

۶ – موهای زائد
تقریبا زمانی که موهای سر شما شروع به از بین رفتن می کنند میتوانند در عجیب ترین مکان ها ظاهر شوند. در مردان مسن موهای درشتی در بینی و گوش رشد می کند و در زنان مسن موهای مزاحم زیر چانه دیده می شوند که همه این ها به دلیل تغییرات هورمونی است. 

۷ – سحرخیز شدن
احتمالا در دهه ۶۰ زندگی تبدیل به فرد سحرخیزی شوید که همیشه آرزویش را داشتید ، زیاد است. الگوی خواب با افزایش سن ، تغییر میکند بنابراین زودتر احساس خواب آلودگی پیدا می کنیدو زودتر از خواب بیدار می شوید.  مطالعه ای که روی افراد بالای ۶۵ سال انجام شد نشان داد که افراد مسن از خواب منظم شبانه خوبی برخوردارند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *