جایزه گرمی Grammy در صنعت موسیقی چیست؟

صنعت موسیقی جوایز متنوع ای به نوازندگان و خوانندگان اهدا می کند که یکی از آن ها جایزه گرمی (به انگلیسی Grammy Awards) است که به آن جایزه گرامافون هم می گویند زیرا شکل و شمایل آن همانند گرامافون است. این جایزه برای بهترین ها در صنعت موسیقی است. این جایزه توسط آکادمی ملی علوم و هنر های ضبط برگزار می شود و در هر دوره بهترین های موسیقی معرفی می شوند.
 
جایزه گرمی Grammy به چه صورت برگزار می شود؟
این جایزه که یک رویداد بزرگ جهانی در دنیای موسیقی است به دو مراسم جداگانه تقسیم بندی می شود. یک مراسم آن قبل از مراسم اصلی است و مراسم اصلی در مدیسون تسکوئر گاردن نیویورک از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۱ بعد از ظهر برگزار می شود و از طریق شبکه CBS این رویداد به صورت زنده پخش می شود.

کمی در خصوص این جایزه و اهمیت آن بیشتر بدانیم!
اولین مراسم اهدای این جایزه در تاریخ ۴ مه ۱۹۵۹ برگزار شد که بهترین های موسیقی در آن زمان جایزه تندیس طلایی دست‌ ساز گرامافون را از آنِ خود نمودند. جالب است بدانید که این جایزه دست ساز توسط بیلینگز آرت ورکز ساخته شده است.
 
اگر بخواهیم به اهمیت این جایزه در دنیای موسیقی بپردازیم این گونه می توان از آن توصیف نمود:

این جایزه، معادل جایزه اسکار در دنیای سینما است.
این جایزه، معادل جایزه امی در دنیای تلویزیون است.
این جایزه، معادل جایزه تونی در دنیای تئاتر ست.
بنابراین می توان متوجه شد که این جایزه در صنعت موسیقی به چه میزان برای نوازندگان و خوانندگان می تواند اهمیت داشته باشد.

 
آشنایی با برندگان جایزه گرمی موسیقی در دنیا

خوانندگان مرد:

نوازندگان و خوانندگان متعددی برای دریافت این جایزه تلاش می کنند اما همواره جایزه گرمی نصیب یک نفر خواهد شد. در میان خوانندگان مرد سر گئورگ سلتی ۳۱ بار توانسته است این جایزه را از آنِ خود کند.

همچنین سر گئورگ سلتی به دلیل آن که توانسته است ۳۱ بار این جایزه را دریافت کند، به عنوان رکورددارترین خواننده‌ دریافت کننده جایزه گرمی از آن یاد می شود. از دیگر خوانندگان مرد دریافت کننده جایزه گرمی می توان به کانیه وست و جی زی ۲۱ بار و مایکل جکسون ۲۰ بار اشاره نمود. یکی از آلات موسیقی که هنرمندان طرفدار آن هستند کیبورد موسیقی است.

خوانندگان زن:

اما خوانندگان زن نیز در این رقابت ها افتخار آفرینده اند! آلیسون کراوس ۲۷ بار توانسته است جایزه گرمی را دریافت کند و از این نظر به عنوان رکورددار ترین خواننده زن لقب گرفته است. از دیگر خوانندگان محبوب و پرطرفداری که توانسته است جایزه گرمی را دریافت کنند می توان به بیانسه ۲۲ بار، آدل ۱۸ بار و آلیشیا کیز ۱۵ بار اشاره نمود.

گروه های موسیقی:

گروه های موسیقی از دیگر دریافت کننده های جایزه گرمی هستند. گروه موفق U2 توانسته است ۲۲ بار این جایزه را در میان سایر گروه های دیگر دریافت کند و از این لحاظ به عنوان رکورددارترین گروه دریافت کننده جایزه گرمی از آن یاد می شود اما سایر گروه های مشهور دیگر، گروه بیتلز ۹ بار، متالیکا ۸ بار و کولد پلی ۷ بار موفق شده اند این جایزه را دریافت کنند.

جایزه گرمی Grammy در صنعت موسیقی چقدر اهمیت دارد؟
این جایزه برای تمامی افراد و گروه هایی که در صنعت موسیقی در حال فعالیت هستند بسیار بسیار حائز اهمیت است، همان طور که اشاره نمودیم این جایزه برای خوانندگان و نوازندگان ارزش بسیار بالایی دارد و ارزش این جایزه همچون اسکار و امی در دنیای سینما و تلویزیون است و دریافت آن می تواند تمامی زحمات و خستگی های دوران هنری را از بین ببرد. البته رقابت بسیار بالایی برای دریافت این جایزه زیبا وجود دارد اما امکان دریافت آن برای هر فردی وجود دارد.

برگزاری رویداد گرامی به صورت سالانه | برندگان جایزه گرمی ۲۰۲۲ | جان باتیست جایزه بهترین آلبوم سال را گرفت!
از بین ۳ مراسم بزرگ موسیقی در جهان، گرمی یکی از بزرگ ترین هاست و با اجرای هنرمندان برجسته و اهدای جوایز به برندگان همراه است. جوایز مسابقات امسال (سال ۲۰۲۲) نیز آذر ماه منتشر شد.
 
سال ۲۰۲۲ شصت و چهارمین دوره از برگزاری رویداد بزرگ گرمی بود که به صورت زنده توسط شبکه CBS پخش شد و خوانندگانی همچون بیلی آیلیش، جان لجند و جاستین بیبر در لاس وگاس به اجرای موسیقی زنده در آن پرداختند.

شاید بتوان گفت این شب یکی از بهترین شب های خواننده جوان آمریکایی به نام  اولیویا رودریگو بود چراکه توانست در چندین بخش (بهترین هنرمند و بهترین آلبوم وکال)، جوایز ارزنده ای را دریافت کند. همچنین او یکی از قطعات خود را به صورت زنده در این رویداد اجرا نمود.

مراسم گرمی اواردز ۲۰۲۲ کی برگزار شد؟
این مراسم ۳ آوریل ۲۰۲۲ (نیمه شب ۱۵ فروردین ۱۴۰۱) ، در ورزشگاه استپلز سنتر لس‌آنجلس لاس وگاس برگزار شد.

جمع بندی:
جایزه گرمی Grammy در صنعت موسیقی که به شکل گرامافون طلایی رنگ است، جایزه بسیار محبوبی است که در ۴ بخش اصلی و ۵ بخش فرعی در دسته بندی های مختلف در اختیار بهترین های آن بخش قرار می گیرد. اهمیت دریافت این جایزه بسیار بالاست و هرسال خوانندگان جوان و قدیمی در این رقابت ها شرکت می کنند تا بتوانند جام طلایی رنگ حوزه خود را دریافت کنند و به افتخارات خود بیافزایند.

 

 
 

 
 
 
 
 
 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *