تقویم تاریخ/ امضای قرارداد ترک مخاصمه و پایان جنگ جهانی اول

جنگ جهانی اول که از روز اول اوت ۱۹۱۴م به بهانه کشته شدن ولی‏عهد اتریش در شهر سارایوو، به دست یک دانشجوی صرب، آغاز گردید تا یازدهم نوامبر ۱۹۱۸م به مدت چهار سال و صد روز به طول انجامید. در این جنگ، شانزده کشور به طور مستقیم و ده کشور به طور غیرمستقیم شرکت نمودند که در دو گروه متخاصم جای داشتند. متحدین مرکب از دُوَل مرکزی اروپا شامل آلمان، امپراتوری اتریش – مجارستان که بعدها ترکیه و بلغارستان نیز به آن‏ها اضافه شدند و متفقین شامل فرانسه، بریتانیا، روسیه، بلژیک، صربستان و ژاپن که بعدها ایتالیا، رومانی، یونان، پرتغال، امریکا و چند کشور دیگر به یاری آن‏ها وارد جنگ شدند.

با گسترش دامنه شکست آلمان و قتل‏عام وسیع نیروهای متحد توسط متفقین، پادشاه آلمان مجبور به پذیرش ترک مخاصمه و کناره‏گیری از قدرت گردید. در نهایت در روز یازدهم نوامبر سال ۱۹۱۸م، قرارداد ترک مخاصمه به امضا رسید و از یازده صبح همین روز، صدای شلیک توپ‏ها و مسلسل‏ها در سرتاسر جبهه غرب خاموش شد. به موجب این قرارداد، نیروهای آلمان بدون قید و شرط تسلیم شدند و عملیات اشغال خاک آلمان تا اواخر دسامبر سال ۱۹۱۸م به انجام رسید. در طول جنگ جهانی اول، بیش از ۶۵ میلیون سرباز در مراحل مختلف جنگ شرکت کردند. متفقین جمعاً بیش از ۴۲ میلیون سرباز را بسیج کردند و تعداد سربازان دول محور، در حدود ۲۳ میلیون نفر بود که از این میان سهم روسیه به تنهایى بیش از دوازده میلیون، آلمان یازده میلیون، انگلستان ۹ میلیون، فرانسه ۸/۵ میلیون، اتریش ۷/۸ میلیون، ایتالیا ۵/۵ میلیون و امریکا ۴/۳ میلیون نفر را وارد جنگ نمودند. کل تلفات جنگ جهانی اول اعم از کشته و زخمی و اسیر، بالغ بر ۳۵/۵ میلیون نفر بود که بیش از ۵۷ درصد کل نیروهای شرکت کننده در جنگ را تشکیل می‏داد.

بیشترین تلفات این جنگ را روس‏ها، فرانسوی‏ها و اتریشی‏ها متحمل شدند، چرا که بیش از ۷۶ درصد سربازان روسی، ۷۳ درصد سربازان فرانسوی و نزدیک به نود درصد سربازان اتریشی که در جنگ شرکت کردند، کشته و زخمی یا اسیر شدند. نتایج جنگ جهانی اول، شکست متحدین، ویرانی شهرها و روستاها و کشته شدن میلیون‏ها نفر و آوارگی و جراحت ده‏ها میلیون نفر بود. در جنگ جهانی اول، نزدیک به یک چهارم نیروی جوان کشورهای اروپایی تلف شدند و خسارات وحشتناکی بر کشور متخاصم وارد آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *