به خرید لباس معتاد شده ام

 دختری ۱۴ ساله و تک فرزند هستم. از اول در خانواده ای ثروتمند زندگی کرده ام برای همین به تغییر چیدمان خانه، خرید و مخصوصا لباس خریدن خیلی علاقه دارم به طوری که آن قدر لباس می خرم که نمی دانم کدام را بپوشم. دیگر فکر می کنم به این کار معتاد شده ام. لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ مشاور

واضح است که خرید کردن برای شما به عادت رفتاری تبدیل شده و الان احساس می کنید که این خرید کردن فراتر از نیاز شماست و صرفا شما از خرید کردن لذت می برید. بیایید این مسئله را بیشتر بررسی کنیم. خرید حس خوبی به شما می دهد چه چیزی باعث می شود شما روی رفتار خرید کردن تمرکز کنید؟ هر فردی از یک سری کارها و رفتارها لذت می برد و خرید کردن برای بسیاری خانم ها یکی از رفتارهایی است که از آن لذت می برند و تکرار می کنند.

از شما می خواهم فکر کنید و ببینید که خرید کردن کدام نیاز شما را ارضا می کند؟

به نظر می رسد که شما هر زمان بخواهید حس بهتری داشته باشید و حال خود را خوب کنید اولین انتخاب شما خرید کردن است و بعد می بینید که خرید کردن برای مدت کوتاهی حال شما را خوب می کند و دوباره شما به حال قبل باز می گردید و به همین دلیل مدام این رفتار را تکرار می کنید تا آن حس خوب را تجربه کنید. اگر شما بدانید خرید کردن به کدام نیاز شما پاسخ می دهد بهتر می توانید رفتار یا کار مناسب را جایگزین کنید، فعلا بیایید به کاری که هم اکنون می توانید انجام دهید، بپردازیم.

رفتار جایگزین چه می تواند باشد؟

بیایید به کارها یا رفتارهایی فکر کنید که به شما حس خوبی می دهد و آن ها را فهرست و سعی کنید آن کارها را در برنامه روزانه خود بگنجانید. برنامه ریزی در این باره به شما کمک می کند، سعی کنید به برنامه ای که می گذارید عمل کنید و آن را تکرار کنید. یک کار دیگر این است که روی علایق خود تمرکز کنید و هنر یا مهارتی را که به آن علاقه مند هستید فرا بگیرید. کسب مهارت جدید جایگزین مناسبی است و به شما احساس خوبی می دهد و علاوه بر این، اعتماد به نفس شما را هم افزایش می دهد.

برای خرید برنامه ریزی جدی کنید

نکته دیگر این که با وجود رفتارهای جایگزین احتمالا همچنان میل خرید کردن در شما وجود دارد و باید سعی کنید که برای رفتار خرید کردن خود هم برنامه ریزی کنید و مدام به خود بگویید شما قرار است فقط چیزهای مورد نیاز خود را بخرید، اول مشخص کنید که در هفته یا ماه چقدر برای خرید می روید. بعد آن را به روزهای مشخص محدود کنید و برای خرید کردن چیزهایی را که نیاز دارید فهرست و هزینه آن را برآورد کنید و همان مقدار پول با خود بردارید تا بتوانید در مقابل وسوسه خرید کردن مقاومت کنید و این کار را اینقدر تکرار کنید تا بتوانید در آن مهارت پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *