بعد از طلاق پرخاشگر شده ام

خانمی ۳۹ ساله هستم. سال ۸۱ طلاق گرفتم. بسیار پرخاشگر و عصبی شده ام به خصوص با اطرافیان نزدیکم. بعد پشیمان می شوم.

پاسخ مشاور

حال این روزهای شما طبیعی است؛ زیرا طلاق تجربه ای استرس زاست بنابراین افراد برای فائق آمدن بر جو حاکم بر آن، لازم است یک سری سازگاری های روان شناختی را بیاموزند و به کار ببرند. از جمله این سازگاری ها: سازگار شدن با تنهایی، ترمیم عزت نفس آسیب دیده، مقابله با خشم و … است.

ویژگی های لازم برای این که از دریای متلاطم طلاق عبور کنید و به ساحل آرامش برسید، عبارت است از:

داشتن منبع درآمد، توانمندی در انجام امور روزانه (مانند خانه داری، امور بانکی شخصی و …)، برخورداری از شبکه حمایت اجتماعی (اعم از خانواده، دوستان و همکاران یا …)، آگاهی از شیوه های کسب لذت در تنهایی (مانند مطالعه کتاب، تماشای فیلم یا حتی آشپزی، ورزش و …) و انعطاف پذیری در کسب سازگاری با شرایط. پازل خشم تان را بررسی کنید حال به هیجان پیچیده خشم می پردازیم که با آن درگیر هستید. از یک طرف خشم، یک هیجان طبیعی سرشت انسان است و از سوی دیگر روابط بین فردی را مختل می کند و علت این تعارض و پشیمانی همین مطلب است.

برای دستیابی به راهکاری موثر لازم است آنالیز کامل از فرایند خشم تان داشته باشید. این هدف هم حاصل نمی شود، مگر این که:

الف) افکارتان را بلافاصله پس از تجربه خشم (چه کم و چه زیاد) روی کاغذ یادداشت کنید. این که چه فکری به ذهنم خطور کرد که خشمگین شدم؟ برای مثال، آیا فکر کردم که آن ها اعتماد به نفس مرا لگدمال کرده اند؟ یا فکر کردم که می خواستند به من توهین کنند؟ و …

ب) آنگاه احساس تان را یادداشت کنید. مثلا: احساس تنهایی کردید؟ یا احساس تنفر و سرزنش؟ و …

ج) در این مرحله رفتاری که متعاقب این افکار و احساسات از شما سر زد چه بود؟ آیا داد و بیداد کردید؟ یا نه قهر کردید؟ و… سپس با در دست داشتن این اطلاعات می توانید قطعات پازل خشم تان را کنار هم بگذارید و ببینید که بیشتر در چه مواردی عصبانی می شوید؟ افراد برانگیزاننده خشم بیشتر چه اشخاصی هستند؟ چه افکاری شما را خشمگین می کنند؟ و …

آنگاه با آگاهی از موقعیت هایی که ممکن است خشم را تجربه کنید به لحاظ روانی آماده خواهید بود و به محض مشاهده نخستین علایم بروز خشم، کافی است جملاتی این چنین با خود بگویید: «من دارم عصبانی می شوم، می دانم که پشیمانی به همراه دارد، چگونه می توانم با این احساس مقابله کنم؟»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *